Tyna

Twórca Bodyfikacji.
W twórczości poszukuję rozwiązań konceptualnych. Interesują mnie zjawiska, które ulegają procesom. Moją Inspiracją jest zarówno rozwój, jak i degradacja. Sięgam do formy przekazywania treści  poprzez tatuaż, performance oraz malarstwo.

Lubię być w ciągłym ruchu, podróżować, poznawać inspirujących ludzi, stymulować swój umysł ciągłymi zmianami. Wspieram kobiety artystki i walczę o nasz pozytywny wizerunek w świecie, w którym ogrywamy wiele ról. Jako matka- artystka, urodzona w Polsce także przeciwstawiam się standardowym schematom, ograniczeniom jakie nakłada się na kobiety w naszym (i nie tylko) kraju w kontekście praw człowieka, kultury i religii.

Z wykształcenia jestem magistrem sztuki o specjalizacji historia sztuki i zabytkoznawstwo (wydział sztuk pięknych w Toruniu). W latach 2019/2022 studiowałam malarstwo japońskie pod okiem Sensei Małgorzaty Tohkou Olejniczak (w Warszawie). Obecnie jestem studentką studiów dziennych Malarstwa na Wydziale sztuk Pięknych w Toruniu.

W Berlinie jestem rezydentką studia Noia, które gromadzi artystów z całego świata poruszających się w nurcie tatuażu współczesnego.

Nie akceptuje mechanicznego porządku rzeczy, obcego intuicji i naturalności. Lubię asymetrię, która wyraża dynamikę stawania się, wiecznego ruchu we wszechświecie i życia, którego praw nie można wykalkulować, lecz należy je odkryć po swojemu.

Cenię sobie świadomość w twórczości.

Malarstwo Sumi-e podziwiam ze względu na pociągający proces powstawania dzieł, oraz filozofię , która towarzyszy tej trudnej sztuce. W malarstwie sumi-e obraz powstaje szybko ‚tu i teraz, ale jest wynikiem długiego procesu nauki. Tusz wsiąka i wysycha natychmiast i wszelkie poprawki są niemożliwe. Podkreśla to rolę intuicyjnego działania, zgodnego z duchem zen. Obraz redukowany jest czasami do kilku kresek, pociągnięć pędzla. Niezmiennie to stanowi moją inspirację podczas pracy w dziedzinie tatuażu.

Intuicyjnie odnajduję w tym połączenie ze sztuką tatuażu wykonywanego z wolnej ręki, tworzonego na żywo, bez wcześniej przygotowanych ścisłe wyrysowanych form, obrazów i symboli. Tworzę tatuaże  w niekonwencjonalny sposób, co wytrąca mnie z codziennej rutyny. Zajmuję się abstrakcją i formą. Z naciskiem znaczenia na proces i kompozycję mniej na dookreślony wizualnie symbol.

Fascynuje mnie praca tatuażystki ze względu na wieloaspektowość i wieloznaczeniowość procesu powstawania tatuażu oraz połączenia bezpośredniego z człowiekiem. Uznaję tworzenie bezpośrednio na ciele za trudne, ale fascynujące. 

W akcjach Interesują mnie procesy energetyczne, którym ulegają ludzie. Jest to dla mnie konfrontacja tego, co zastane i tego, co ingerujące w homeostazę ciała w celu przeżycia emocji. Badanie granic, za równo widza, modela i siebie. W akcjach artystycznych poruszam się na granicy nurtu Body Art.

Te trzy dziedziny, w których tworzę mają wiele wspólnego, na kilku płaszczyznach można odnaleźć integralne elementy: proces, precyzję, pozorny „przypadek” i wiele innych. 

Większość  moich działań artystycznych skupiona jest na ściśle określonej koncepcji dającej wolność interpretacji.

Email: tyna@bodyfikacje.com